Gulf si Sudja, mashtroi mijëra qytetarë me tollonat e naftës.

Ikja e kompanisë Sun Petroleum (shumicë e pakicë), e cila tregtonte karburant në pikat e Gulf dhe ndërpreu aktivitetin, pasi kishte shitur qindra tollona, ka hapur sërish kutinë e Pandorës në tregun e naftës në Shqipëri. Prej dy ditësh, në pikat e tregtimit të Gulf është krijuar amulli, pasi Sun Petroleum Albania shpk (e cila

Continue reading
Advertisements

Edhe Bashkimi Europian i shqetësuar për ndërtimin e incineratorëve. “Janë kundër parimeve të BE”

Nga Gjergj Erebara/reporter.al Qeveria shqiptare habiti ekspertët mjedisorë disa vite më parë, kur pa pritur dha një kontratë koncesionare me propozim të pakërkuar për ndërtimin e një incerneratori në Elbasan. Habia konsistonte në faktin që strategjia kombëtare për menaxhimin e mbetjeve urbane nuk parashikonte nevojë për ndërtimin e incerneratorëve si një mënyrë për zvogëlimin e

Continue reading

Bashkia Tiranë i jep mbi 6 milionë euro tendera Sadri Abazit, me dokumenta të falsifikuara.

Kompania Alko Impex Construction në pronësi të Arbër Abazit, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi ka marrë rreth 10, 8 milionë euro tender nga 7 bashki të majta, nga viti 2014 deri më 2017. Tenderat e fituara prej tij janë kryesisht me objekt pastrimin dhe gjelbërimin e qytetit. Ndër to 6 kontratai ka fituar vetëm nga

Continue reading

Video prova — Policia dhe Prokuroria kanë fallsifikuar dokumentat e arrestimit të 25 kuksianëve

Avokati Altin Goxhaj ka publikuar sot një video ku tregohet qartë ora e ndalimit të 25 protestuesve në Kukës nga policia, natën e protëstës në Rrugën e Kombit. Kamera e sigurisë e vendosur në banesën e një prej të ndaluarve tregon se ndalimi i të paktën një protestuesi të quajtur Xhevahir Heremi është bërë në orën 3:50

Continue reading

Mirënjohje lumjanëve!

Nga Bledian Koka Atëherë kur mendonim se ishim kthyer në dele, dhe beeelbëzonim nën zë, nën depresion social që është ulur këmbë kryq në mendjet e trazuara të një populli të marrë peng, është ngjallur edhe njëherë vetëdija. Kam pritur gati një javë për të shkruar disa fjalë për protestën kundër xhelepit të Edi Ramës

Continue reading

KLSH: Në 2017 u abuzuan 826 milionë euro!

Shkeljet dhe abuzimet e institucioneve shtetërore i kanë shkaktuar buxhetit të shtetit për periudhën janar-dhjetor 2017, dëm ekonomik me vlerë 826 milionë euro. Dëmi ekonomik u deklarua dje nga kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, gjatë analizës vjetore të institucionit për 2017. Leskaj, tha se gjatë vitit të kaluar janë kryer 156

Continue reading

Gjyqtarja që dënoi protestuesit, gruaja e shefit të policisë rrugore të Tiranës.

Gjyqtarja që la në burg 11 kuksianët është gruaja e shefit të Policisë. Alma Ahmeti, që ka dhënë vendimin ndaj 23 kuksianëve duke lënë në burg 11 prej tyre, siç mëson Hashtag.al, është bashkëshortja e shefit të Komisariatit të Policisë Rrugore të Tiranës, Erjon Ahmeti. Vendimi u dha pas një seance të tensionuar që zgjati

Continue reading