Ekonomia ngre frenat edhe ne nentor!

2 comments

Te dhenat e meposhteme jane ato qe sherbejne si “leter lakmues” per ekonomine.
Jane te dhenat e kredise ne ekonomi. Sa leke eshte komplet stoku i kredise.
Nese kredia eshte ne rritje, do te thote qe ekonomia eshte ne rritje. Biznese te reja kerkojne te investojne, bizneset ekzistuese kerkojne te zgjerohen, vende te reja pune jane duke u hapur etj..
Nese stoku i kredise eshte ne ulje, atehere po ndodh e kunderta. Biznese te reja nuk po hapen, ato ekzistuese po tkurren apo po mbyllen fare.

Banka e Shqiperise publikoi te dhenat e kredise ne ekonomi per muajin Nentor 2015, dhe sic e vini re kredia ka qene ne renie per gjate gjithe vitit 2015. Nga 561 miliarde Leke ne Nentor 2014, ka rene ne 549 miliarde Leke ne Nentor 2015.
Pra ekonomia eshte ne renie te lire.

Tani cudia nuk qendron ketu. Cudia qendron tek fakti qe si ka mundesi qe ekonomia jone nuk ka falimentuar ende?
Se e keni parasysh..te jesh ne nje ekonomi qe drejtohet nga Brisi, eshte si te jesh ne nje autobus qe drejtohet nga Lek Plepi. Pas çerek ore cuditesh si nuk jeni rrezuar ende..
_____________________
Banka e Shqiperise, diten e fundit te vitit, publikoi raportin me te dhenat e Kredise ne Ekonomi per muajin Nentor, nga eshte marre dhe tabela referuese
https://www.bankofalbania.org/web/Kalendari_i_statistikave_5243_1.php5268_404897716386069_3318747162779846184_n.jpg

2 comments on “Ekonomia ngre frenat edhe ne nentor!”

  1. Yes! And don’t vote for anyone who doesn’t produce evecdnie of his/her BC and other records. If they want to work for the people, then they should be required to produce facts.

  2. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me. Good job.

Leave a Reply