Month: February 2018

“Reforma” favorizoi qendrat tregtare. 16 mijë të vetëpunësuar mbyllën dyqanet gjatë 2017.

Ekonomia shqiptare dominohet nga sipërmarrjet e vogla, ndërsa shqiptarët kanë parë si alternativë punësimi,  vetëpunësimin. Por, vetëpunësimi në Shqipëri duket se ka filluar të tkurret, duke reflektuar konsumin e dobët, që sipas INSTAT rritet mesatarisht vetëm 2-3% në vit, por edhe ndryshimin e modelit ekonomik në tregtinë me pakicë, (ku mbizotërojnë të vetëpunësuarit), teksa pesha

Continue reading

Veliaj tradhëtoi qytetarët për llogari të oligarkëve.

Marrë nga reporter.al (BIRN) Edhe politikani më mediokër e di se për të fituar zgjedhjet është e nevojshme të bëhen premtime të mëdha, të cilat japin zgjidhje për problemet e mprehta me të cilat përballet shoqëria. Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nuk është politikan mediokër. Madje revista ‘The Economist’, në një artikull në

Continue reading

Reagon policia për videon e urgjencës të bllokuar në trafik. Policët do hetohen.

Reagon Policia e Shtetit lidhur me videon e dërguar nga një qytetar dhe publikuar nga Nisma Thurje ku shihet se si ndalohet ambulanca për të liruar rrugën që të kalojë eksorta zyrtare. Policia e Shtetit nëpërmjet një deklarate shprehet se ka marrë në shqyrtim rastin, dhe për dy punonjësit e Policisë Rrugore në detyrë ka

Continue reading

Skandali i radarëve. Edhe ministri i PD edhe ajo e PS ia dhanë tenderin biznesmenit në kërkim Karkini.

Dokumentet zyrtare të rrjedhura nga Ministria e Mbrojtjes tregojnë se mirëmbajtja e sistemit të radarëve detarë është një histori e mbushur me tenderë të dyshimtë dhe abuzime të mëdha financiare Saga nis në vitin 2011, kur pas largimit të gjigantit amerikan “Lockheed Martin” në lojë hyn kompania shqiptare “Idea Tel” me administrator Idlir Karkinin. Në

Continue reading

Raporti i TI: Shqipëria kampion për korrupsionin në Europë.

Në raportin më të fundit të Transparency International, Shqipëria renditet e 91, nga 180 shtete të përfshira. Sipas raportit, Shqipëria përfshihet ndër vendet më të korruptuara të Europës, ndërsa tre vendet me korrupsionin më të lartë në kontinent janë Rusia, Ukraina dhe Kosova. Shqipëria vlerësohet me 38 pikë, po aq sa edhe Sri Lanka, Zvazilandi 

Continue reading

Përse i dashurojmë tiranët?

Nga Erlet Shaqe Përse njerëzimi herë pas here mirëpret udhëheqës tiranik dhe autoritarë? Për mijëvjeçarë, filozofët dhe teoricienët politikë janë përpjekur të shpjegojnë përse ne vullnetarisht marrim pjesë në shtypjen tonë duke iu dorëzuar udhëheqëse autoritarë. Dhe sot, rritja kërcënuese e regjimeve autoritare nëpër botë e bën këtë pyetje më të ngutshme se gjithmonë. Platoni

Continue reading