Gjykata e Parisit dënon pronarët e incineratorit. Ndotja shkaktoi kancer te banorët.

Gjykata Penale e Parisit dënoi më 6 mars për herë të parë në Francë, bashkimin e kompanive Melunit për shkak të ndotjes ambjentale të shkaktuar nga inceneratori i përpunimit të mbetjeve. Gjykata arsyetoi se inceneratori i përpunimit të mbetjeve shtëpiake i ndërtuar në Vaux Le Penil për “vënie në rrezik të jetës” për shkak të

Continue reading
Advertisements

Arrestohet Kryetari i Bashkisë së Lezhës dhe 22 punonjës për vjedhjen e pronave.

Gjithsej janë 23 vetë, mes të cilëve Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, Drejtori i Hipotekës, juristë dhe punonjës mbushën qelitë e komisariatit të Lezhës këtë mesditë. Të gjithë zyrtarë të lartë dhe punonjës të Bashkisë dhe të Hipotekës së qytetit dyshohet se janë pjesë e një grupi që përmes falsifikimit ka tjetërsuar pronat

Continue reading

Studimi i OKB: Shqipëria ndër 20 vendet më të korruptuara në botë.

Shqipëria është një nga vendet ku perceptimi i korrupsionit nga qytetarët e saj është ndër më të lartët në botë, sipas nën-indeksit të korrupsionit, të matur si pjesë e Indeksit të Lumturisë të publikuar së fundmi nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Një nga treguesit që shërbente për të matur indeksin e lumturisë ishte niveli

Continue reading

Erion ku shkuan lekët?

Nga Pano Soko Në disa portale, të hënën qarkulloi një lajm në lidhje me një iniciativë të Bashkisë Tiranë për dhënien e administrimit të varrezave të dëshmorëve operatorëve privatë, nëpërmjet modelit të PPP-ve klasike, duke ngarkuar në faturat e ujit të qytetarëve një taksë të re të posaçme. Por një ditë më pas, ndoshta nisur dhe

Continue reading

Denoncimi në Thurje pezullon ndërtimin buzë detit dhe shkarkon shefin e urbanistikës në Durrës.

Përpara një jave denoncuam me foto një ndërtim hoteli buzë detit te vendi i quajtur Ura e Dajlanit në Durrës. Ndër të tjera i bënim thirrje prokurorisë të ndërhynte sepse qartazi ishte shkelur çdo lloj ligji i urbanistikës. Mbas postimit tonë i cili u bë viral prokuroria ka nisur hetimet kryesisht për këtë çështje. Gjykata

Continue reading

Shtëpitë 3D që kushtojnë 4000$, mund t’i japin fund problemit botëror të strehimit.

Këtë javë, gjatë një aktiviteti të SXSW në Austin, një biznes I sapohapur I quajtur ICON prezantoi një projekt të mrekullueshëm, një shtëpi e cila mund të printohet në 3D me një kosto prej vetëm 4000$. Me mënyrën e re që kompania ka zhvilluar, ata mund të printojnë një shtëpi deri në 56 m2, duke

Continue reading

Tre familjet që shpëlajnë trurin e shqiptarëve.

Tre familje dhe interesat përreth tyre kontrollojnë pothuajse krejtësisht tregun televiziv të vendit. Frangaj, Hoxha dhe Dulaku kanë pesë licencat për transmetime dixhitale duke pasur njëkohësisht edhe tre televizionet më të mëdhenj në vend. Shumica prej këtyre medieve në fakt është nën kontrollin e Edi Ramës, i cili i furnizon pronarët e tyre me leje

Continue reading

Forumet Rinore

Nga Klajd Bylyku Ndër kriteret e ndryshme që kemi themeluar për të përcaktuar superioritetin apo inferioritetin, cilësinë apo mungesën e saj, vlerën apo dobësinë e një shoqërie, është kriteri i mënyrës se si elitat formohen, qarkullojnë dhe përmbysin paraardhëset e tyre duke iu zënë vendin në një garë e cila duhet të jetë gjithmonë publikisht

Continue reading